KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 5005451
*
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:47:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/12 20:22:23
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:42
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57
-
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21
-
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42
-
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:08
*
Etsning
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/12 20:22:23 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
9295 Etsning
Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. GÃ¥rdsmot..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:42 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:57 -
3267 Etsning
Vatikanen, eftertryck. Bildmått: 42x62 cm, yttermå..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:38
-
3036 Etsningar
2 st, Nils Emil Ancker, Signerad. Bildmått: 25x33 ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:21 -
3293 Färgetsning
Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:42 -
9325 Färgetsning
Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:08